Spokojeností ke zdravému žlučníku

18.3. 2019Šárka Simonidesová6866x0

Je tu březen a ním pomalu přichází jaro. Raší čerstvé zelené výhonky, vzduch je vlhký a voní po mokré hlíně. Jaro je symbolem nového zrození a čisté energie. Po klidné energii zimy přichází období dynamické, které je plné změn. Veškeré přírodní síly směřují vzhůru a nastává období růstu.

I my se cítíme jinak. Možná máte nutkavou potřebu vyklidit skříň nebo si udělat křupavý zelený salát? Taky už to na vás jde? Jarem začíná proces obnovy, máme tendenci se zbavovat všech starých nánosů, ať už ze svého okolí nebo svého těla. A udělat si čas na sebe je v tomto období nanejvýš léčivé.

K měsíci březnu náleží žlučník. V tomto období je nejvíce ohrožen a měli bychom mu věnovat zvýšenou pozornost. I když zrovna žlučníku a obecně trávení dáváme zabrat po celý rok nevhodnou životosprávou a hektickým způsobem života. Využijte energii přírody v tomto období ve svůj prospěch a naberte dostatek sil na nadcházející období. Je tu další článek věnující se orgánům a orgánové sestavě!

jak jsem se dostala k hormonální jógové terapii

K čemu je nám vůbec žlučník?

Žlučník je dutým orgán ve tvaru hrušky, který je uložen na spodní straně jater. Je zásobníkem žluči, kterou produkují játra. Hlavním funkcí žlučníku je rozštěpit tuky tak, aby se usnadnilo jejich trávení. Když potrava vstoupí do tenkého střeva, vyloučí se hormon, který udělí žlučníku rozkaz, že má vyloučit žluč do tenkého střeva.

Žlučník přetěžujeme především přehnanou konzumací smažených a tučných jídel. To, že nás trápí žlučník, zjistíme záhy po snězení velké porce mastného a dráždivého jídla. Takovým adeptem na žlučníkový záchvat může být například plný talíř mastných a hojně očesnekovaných bramboráků.

Bolí vás v pravém podžebří? Bolest to může být silná a přichází bez předchozích varovných příznaků. Tomuto stavu se říká žlučníkový záchvat, je vyvolán ucpáním vývodu žluče do střeva a může trvat i více jak půl hodiny. Nerovnováha ve složení žluči může vyústit až ve vznik žlučníkových kamenů.

Žijeme v uspěchané době, kdy se zapomínáme vědovat samy sobě.

Jak se na žlučník koukají staří Číňané?

Žlučník je úzce svázán s játry, stejně jako játra náleží k prvku dřeva. Žluč vzniká v játrech z přebytku čchi, uskladňuje se v žlučníku a pomáhá trávit potravu. Naplnění či vyprázdnění žluče závisí na hladkém průběhu jaterní čchi.

Oproti ostatním orgánům je žlučník zvláštní v tom, že se úplně nevyprazdňuje, naopak si v sobě tekutinu uchovává. Tradiční čínská medicína nazývá žlučník „skladištěm, v němž je esence“. Žluč je zelenožlutá tekutina, která má hořkou chuť. Jejím hlavním úkolem je pomáhat procesu trávení. Je podpůrným orgánem pro slezinu a žaludek. Je-li funkce žlučníku oslabena, pokulhává i funkce sleziny a žaludku, což způsobuje zažívací problémy typu nadýmání nebo průjmu.

Stav žlučníku je do jisté míry odrazem naší psychiky a vypovídá o povahových rysech člověka a jeho založení. Dobrý stav žlučníku ukazuje dobré rozhodovací schopnosti a odvahu člověka. V opačném případě je člověk nerozhodný, ustrašený a má nízkou odolnost vůči psychickému stresu. Oslabená čchi žlučníku také způsobuje neklidný spánek a těžké sny.

Žlučník spadá do sféry jater, která jsou podle TCM „vrchním velitelem, z něhož vyvěrají úmysly a rozhodnutí“. Játra nám sice velí, ale žlučník je pořád tím orgánem, odkud pochází rozhodnost. Ze vzájemné spolupráce jater a žlučníku se rodí smělost a odvaha.

Na energetickém vrcholu je žlučník mezi jedenáctou a jednou hodinou v noci. Kdo se v tuto dobu pravidelně budí, tomu se mohou projevovat problémy právě se žlučníkem. Na minimu je žlučník přes den, mezi jedenáctou hodinou dopolední a jednou hodinou po obědě.

Žijeme v uspěchané době, kdy se zapomínáme vědovat samy sobě.

Meridián žlučníku má 44 bodů a několik větví

S dráhou žlučníku je spojen mozek, pod vlivem jsou oči, uši, hrudník, játra, žlučník, hýždě, kolena, dolní končetiny, svaly a šlachy.

Meridián začíná ve dvou drahách u vnějšího koutku oka. Jedna větev se klikatě zvedá k temeni hlavy. Posléze klesá do prostoru za ucho, pokračuje po straně šíje na rameno až k jamce nad klíční kostí. Dráha poté vede boční stranou trupu, podél spodních žeber na bok. Druhá větev vede vnitřkem těla skrze tvář přes krk a hrudník směrem k játrům a žlučníku. Větve se spojují v oblasti boků a dále směřují až k malíčku nohy. Na nártu se jedna malá větev propojuje s dráhou jater a přináší ji energii.

Oslabení meridiánu na fyzické úrovni:

  • kožní alergie
  • žlučníkové potíže a žlučové kameny
  • hořkost v ústech a zvracení
  • oční onemocnění
  • problémy s ušima
  • vysychání pokožky
  • zvadlá barva obličeje
  • migrény v čelní oblasti nebo u koutků očí
  • ztuhlost šíje a ramen
  • bolestivý otok v jamce nad klíční kostí a v podpaží
  • zánět uzlin v podpaží nebo na hrdle
  • samovolné pocení
  • záchvaty horečky nebo zimniční třesavky
  • svalové a degenerativní choroby
  • hemeroidy
  • vnější bolesti kloubů

Psychické projevy energetické nerovnováhy:

  • neklid a netrpělivost
  • neschopností uvolnit se a nadměrné přebírání zodpovědnosti
  • nesmělost a bojácnost
  • neschopnost uskutečnit svoje životní plány
  • nerozhodnost

Žijeme v uspěchané době, kdy se zapomínáme vědovat samy sobě.

Víte, kdo vám „hýbe žlučí“?

Potíže se žlučníkem symbolizují, že některé prožitky nejsme schopni strávit nebo naopak, že se některé věci snažíme strávit příliš rychle. Když se neustále vyhýbáme konfiktům a držíme je v sobě, může to vyústit až ve vznik žlučníkových kamenů. Ty jsou vlastně zhmotnělá, zkamenělá agrese a zloba.

Pro zdravý žlučník a jeho posílení je potřeba komunikovat se sebou samým. Péče o duševní stav a spokojenost s chodem věcí by měla být na prvním místě. Je-li energie žlučníku oslabena, člověk je věčně nespokojený, necítí se ve své kůži a všichni okolo mu otravují život, tzv. hýbou žlučí. Ale odkud pramení tato věčná nespokojenost ústící až v agresitivitu?

Jak už zaznělo výše, žlučník je spojen s rozhodností. Poruchy žlučníku můžou signalizovat jakékoliv vnitřní pochyby, hlavně ty o svých vlastních rozhodnutích a o sobě samých. Člověk pak přešlapuje na místě a nedokáže věci posunout vpřed. Často pak máme tendenci obviňovat z našich problémů okolí, místo toho, abychom se podívali dovnitř do svého nitra.

Pomozte žlučníku silou jarní přírody

Na začátku jara jezte ještě pořád teplá jídla s kořenovou zeleninou. Přeskočit rovnou pouze k salátům a šťávám není dobrý nápad, po těžké zimní stravě by to mohlo být pro tělo pořádný šok. Trávení ale určitě odlehčete, omezte tučná a smažená jídla, alkohol, chemické preparáty a živočišné produkty. Vhodná je dušená zelenina a co nejvíce listové zeleniny. Postupně můžete zařadit potraviny chladnější povahy a využít třeba některé doplňky stravy jako je chlorella, spirulina nebo zelený ječmen.

Žijeme v uspěchané době, kdy se zapomínáme vědovat samy sobě.

Zařaďte do svého jídelníčku divoké byliny

Abyste svému žlučníku prokázali službu, zaměřte se na bylinky, které jsou hořké a kyselé. Patří mezi ně česnáček, pampeliška, bršlice a medvědí česnek. Čerstvé listy bylinek jsou nejlepší právě brzy z jara, můžete je sbírat průběžně a používat do salátů, pomazánek na šťávu nebo do smoothie.

Oprašte po zimě klíčící misky

Na jaře je vhodný čas na klíčení různých semínek. Klíček v sobě má esenci rostliny a velkou zásobárnu životodárné energie. Tělu dodáte minerály (vápník, hořčík, železo, fosfor), enzymy i vitamíny skupiny B a C. Když klíčky necháte na světle, tak získáte i chlorofyl, který regeneruje a detoxikuje tělo. Je to skvělý mezičlánek mezi těžkou zimní stravou a případným jarním detoxem třeba na šťávách.

Klíčky můžete použít do salátů, pomazánek, výborné jsou na čerstvém kváskovém chlebu s máslem, přisypat a ozdobit si můžete klidně talíř polévky nebo jakékoliv jiný pokrm. Pozor jenom, aby se klíčky nevařily, to by ztratily své blahodárné vlastnosti. Zobat je můžete taky jen tak. Nechte si je někde na očích (i kvůli potřebě pravidelného proplachování vodou) a dejte si lžíci, kdykoliv půjdete kolem.

A co všechno se dá klíčit?

Nejjednodušší je naklíčit mungo fazolky. Namočte je přes noc a pak už jen pravidelně proplachujete rašící klíčky. Drobným fazolkám mungo stačí jen pár dní, záleží na stáří luštěniny a teplotě v místnosti. Velmi rychlé je i klíčení řeřichy, která má příjemně štiplavou chuť. Klíčit můžete opravdu spoustu druhů rostlin, vybírejte si ale semínka nejlépe v bio kvalitě a ne ta, která jsou určena pro sadbu do hlíny.

Zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/klicky-nejsilnejsi-energie-rostlin.html

Žijeme v uspěchané době, kdy se zapomínáme vědovat samy sobě.

Nezapomeňte posílit svůj žlučník orgánovou sestavou

Žlučník má rád klid. Nesnáší tlak a časovou tíseň. Dopřejte mu tedy prostor na uklidnění a uvolnění. K tomu vám může pomoci tento jednoduchý cvik z orgánové sestavy.

Cvik pro janogovou dráhu žlučníku se provádí v sedě rozkročmo. Výchozí pozice je tedy sed s široce rozkročenýma nohama a narovnanou páteří. Předpažte, propleťte prsty a vytáhněte se z pasu. Paže jdou do vzpažení, natočte se k levé noze a k ní se předkloňte. Následně si dlaně opřete o kolena, lokty do stran a jemně přitlačte koleno k zemi. Kdo má větší rozsah pohybu, může se předklonit a položit dlaně až na kotník.

S výdechem se v pozici uvolněte a dýchejte do oblasti žlučníku. Nezapomeňte se přitom usmát na svůj žlučník. Poté celý cvik proveďte i směrem k druhé noze.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.